Bříza na zahradě: otravná kráska

Její krásu známe všichni. Bílý kmen dokonale oživí pošmourné prosincové odpoledne i dubnové ráno. Na podzim  zase celou zahradu zlatavě rozzáří její listí před opadem.  Dokonale působí také ve volné krajině, které dodává zvláštní ráz. Bříza na zahradě však není jenom pohádka.

Naopak, bříza v zahradě je spíše taková Itálie. Její krása je nezpochybnitelná, ať už se jedná o malý keříku blízký stromek nebo vzrostlý strom s konci větví melancholicky se klonícími k zemi. Proslulá je také její odolnost. Je nenáročná na stanoviště, na kvalitu půdy i na klima. Ne nadarmo jde o národní strom Rusů. A že na Sibiři je pořádně drsné podnebí, o tom nepochybujte.

Bříza bělokorá dodá zvláštní rád i volné krajině

Bříza bělokorá dodá zvláštní ráz i volné krajině

V našich podmínkách se jí tak daří poměrně dobře. Pokud se vám dostane do ruky nevyšlechtěná divoká bříza bělokorá (Betula pendula), výšky dospělého muže dosáhne klidně třetí rok po výsadbě.  Pokud ji necháte, můžete se vy nebo vaše děti dočkat i dvacetimetrového macka. Obvykle však její kmen putuje k zemi v ani ne poloviční délce. Přece jen, málokdo si na zahradě nechá narůst strom, na jehož pokácení bude v budoucnu potřebovat specializovanou firmu. Pak tedy alespoň potěší, že březové dřevo výborně hoří, i když není zcela dokonale vyschlé.

Kromě mohutného růstu však bříza může pěstitele zaskočit i jinou nepříjemnou vlastností. Ve stáří přibližně 10 let začíná kvést a hlavně plodit. Nejen, že její nažky nejsou základem pro marmelády a kompoty, ale díky malé relativní hmotnosti se snadno roznáší i po okolních zahradách. A v tomto případě je odolnost břízy na obtíž. Jedná se o pionýrský organismus, který osidluje i pro jiné druhy nehostinná místa. Jinak řečeno, jde o náletovou dřevinu, která snadno vyklíčí například v mulčovací kůře, na skalce nebo v mokřině u jezírka. První rok si semenáčku ani nevšimnete a ten druhý už s jeho likvidací můžete mít problémy. O tom, jakou radost malou břízkou uprostřed anglického trávníku uděláte sousedům, ani nemluvě.

Rozhodně však nelze říct, že bychom břízu na zahradu nedoporučovali. Pouze je třeba vhodně vybírat takový kultivar, který je vhodný na vaši zahradu a mít na paměti, že vás čeká práce s odstraňováním semenáčů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *