Dva důvody, proč na podzim hrabat trávník

Podzim je tu a s ním i spousta zahrádkářských úkolů a nepříjemností. K nepříjemnostem patří klesající teploty, zkracující se den a padající listí, k úkolům potřeba odumřelé rostlinné orgány určené k asimilaci odstranit z trávníku. Je to ale vůbec nutné?

Inu, je. A důvody jsou hned dva. To tedy v případě, že před vámi jako důvod neobstojí hezčí pohled na uklizenou zahradu.

Podzimní zahrada, autor: European University Institute from Italy - Autumn garden EUI, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46120508

Podzimní zahrada, autor: European University Institute from Italy – Autumn garden EUI, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46120508

Pokud byste listí nechali na zemi s vizí, že se během zimy rozloží a pohnojí trávník, nedělejte to. K úplnému rozložení by stejně nedošlo, živiny by se do půdy dostaly také jen těžko. Trávníky byste si naopak mohli poničit. Spadané listí rostliny dusí a nepouštějí k němu světlo. Navíc je pod listy vlhko. Travinám se to nelíbí, mohou je napadat různé houbové choroby. Jediný, komu tím prospějete, je mech. Ale ten většina zahrádkářů ve svém trávníku ráda nevidí.

Důkladné shrabání trávníků má ještě druhý pozitivní vliv na jejich stav v dalším roce. Ačkoli se o vertikutaci hovoří především ve spojitosti s předjařím, v poslední době ji spousta odborníků doporučuje i na podzim. Odstranění travní plsti, narušení a prokypření svrchní části půdy a porušení kořenového systému spojené s hnojením trávníku určitě prospěje, před zimou by však měl mít možnost se vzpamatovat. Obyčejné hrábě a trocha síly v říjnu a listopadu mohou sloužit jako taková jemnější forma vertikutace. Zelená ze zahrady úplně nezmizí a tu pořádnou očistnou kúru trávníku dopřejete až na konci zimy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *