Kanadské borůvky: Když les nepřináší plody

Léto je časem borůvkových koláčů, knedlíků, marmelád a kompotů. Leckomu se však nechce trávit hodiny na bobku v lese sběrem lesních plodin a počasí v posledních letech ani této úrodě často nepřeje. Řešení však i v tomto případě existuje. Pěstujte na zahrádkách kanadské borůvky.

Brusnice chocholičnatá - kanadská borůvka

Brusnice chocholičnatá – kanadská borůvka

Správný vědecký název kanadské borůvky je brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) .  Jak už  ten lidový napovídá, pochází ze Severní Ameriky, kde ji najdete v rašeliništích a na kyselých lesních a lučních půdách. Už z toho je patrné, že nároky na pěstování nemá tak striktní jako naše lesní brusnice borůvka. Té byste na zahradě těžko hledali vhodné místo z hlediska osvětlení i vzdušné vlhkosti. Její americký příbuzný naopak na tyto charakteristiky přehnaně náročný není, i když dostatek vláhy a alespoň částečné zastínění mu také udělá dobře.

Co je však při pěstování kanadských borůvek zásadní, je pH půdy. Doporučuje se je vysazovat do směsi zeminy s rašelinou nebo rašelinové vany. Pokud zaléváte kohoutkovou vodou, zkontrolujte si její pH také. Ta dešťová je v tomto případě mnohem vhodnější. Rašelina zároveň dobře drží substrát vlhký.

Při dodržení těchto podmínek se můžete těšit na parádní modrou úrodu. Oproti lesním borůvkám se pro ni nemusíte tolik ohýbat, protože keře kanadské borůvky dorůstají i dvoumetrové výšky. Dalším pozitivem je velikost plodů, které při sklizni udrží i méně trpělivé jedince. Naopak chutí a vůní se svým evropským kolegyním mohou směle rovnat. Za více než sto let, co se toto drobné ovoce šlechtí, existuje řada odrůd, které se liší nejen chutí a aromatickými vlastnostmi, ale i dobou, kdy dozrávají. Z rané odrůdy si tak v teplém roce upečete koláč už na konci června a knedlíky z té pozdní zavoní na stole klidně ještě na začátku září.

Pěstovat více rostlin se navíc silně doporučuje. Samosprašnost u kanadské borůvky není dokonalá a vysazením více rostlin významně zvýšíte úrodu. Z jednoho vzrostlého keře můžete získat i více než 2 litry borůvek. Plodnost a vitalitu rostliny lze samozřejmě zvýšit hnojením a vhodným řezem. Co se týče toho prvního, existují dnes již přímo speciální přípravky. Pokud se jim vyhnete, dbejte zejména na dostatek dusíku.

Řez u brusnice chocholičnaté není žádnou vědou. V zásadě odstraňujeme pouze slabé výhony a staré větve, které málo plodí. Na každém keři tak necháváme několik silných mladých větví. Mladé rostliny se neprořezávají vůbec. Větve obtěžkané plody je dobré podložením chránit před zlomením a plody samotné před nenechavými ptáky.  K tomu pomohou různé sítě nebo textilie.

A proč vlastně kanadskou borůvku pěstovat? Chutné plody jsou samozřejmostí, ale je dobré zmínit i jejich blahodárný vliv na zdraví. Obsahují velké množství vitaminů a zejména barviv, která jsou lidskému tělu prospěšná. Stejně jako lesní borůvky působí proti průjmu a obecně pročišťují organismus. Kromě toho červeně se zbarvující listy na podzim krásně probarví zahradu.

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *