Pěstování rajčat na balkoně: lehký nebo těžký úkol?

Chuť rajčat k létu patří, přes to nejede vlak. Ta kupovaná však po hříchu chuť často postrádají. Pokud si je rádi dopřejete na dovolené v jižní Evropě, po těch ze supermarketu už u vás doma neštěkne ani pes. Přiblížit se jim můžete vlastními výpěstky. Ale co když nemáte vlastní zahradu? Nevadí, rajčata je možné pěstovat i na balkoně. K úspěchu stačí držet se několika hlavních zásad.

Vitamin C, beta-karoten, draslík, vláknina, chrom…tím vším vás bude balkon zásobovat, pokud na něm začnete pěstovat rajčata. Důležité je už vybrat správnou odrůdu. Pokud zdravému mlsání obětujete dost prostoru, můžete si vybrat vlastně jakákoli – cherry, koktejlová, masitá, tyčková i keříčková. Záleží jen na vaší chuti. Zároveň je třeba zmínit, že v posledních letech jsou k dispozici i odrůdy přímo pro pěstování na balkoně. Bývají menší, takže jim stačí menší množství substrátu i méně prostoru. I výnos z nich je ale menší. Pokud vám ale stačí občas si zobnout, směle do nich.

Rajčata se dají snadno pěstovat i na balkoně

Rajčata se dají snadno pěstovat i na balkoně

Ze sazenice nebo ze semen?

Zvážit byste také měli, zda se pokoušet vypěstovat kvalitní sadbu ze semínek nebo koupit sazenice. První varianta je jednoznačně levnější, ale také náročnější. Ne každý má dostatečně teplé a světlé místo a také schopnosti založit si kvalitní sadbu. Zároveň lze očekávat, že na balkon vám bude stačit jen několik málo rostlin. Pokud si koupíte semena na několik let, můžou vás později překvapit nízkou klíčivostí.

Teplé a suché stanoviště!

Pěstování rajčat na balkoně může být výnosnější než klasika na záhoně. Důvodem může být slunnější a hlavně teplejší stanoviště. Právě teplo a slunce jsou důležitým faktorem, který ovlivní úspěch a neúspěch. Balkon situovaný alespoň trochu jižním směrem disponuje teplem, které sálá přímo z budovy a to rajčatům svědčí. Ruku v ruce s tím ale přichází problém, který se týká zálivky. Hrnkované květiny obecně jsou na ni mnohem náchylnější než ty pěstované volně v půdě a rajčata nejsou výjimkou. I nadbytek vody však může být nežádoucí, zejména pokud rajčata pěstujeme na stinném nebo špatně větraném stanovišti. Plíseň může úrodu silně zredukovat a naše snažení předčasně ukončit.

Vhodným pomocníkem může být samozavlažovací truhlík. Závlahu s ním lze snadno regulovat a vyhnete se zalévání na list, které je vzhledem k náchylnosti k plísni nežádoucí.

Spousta živin v substrátu je základ

Posledním důležitým základem pro pěstování rajčat na balkoně je vhodný substrát. Dnes již existují speciální substráty určené pro tento účel, ale nemusíte spoléhat pouze na ně. Levnější zahradnický substrát obohaťte granulovaným slepičím nebo chlévským hnojem a pravidelně přihnojujte spolu se zálivkou. Vyhýbat se nemusíte čerstvé trávě. Ta ale rostlině nedodá živiny. Při jejím rozkladu však vzniká teplo, které rajčatům vyhovuje. Myslete každopádně na to, že rajčata jsou na živiny velmi náročná.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *