Zelené hnojení: zvyšte úrodnost záhonů i po sklizni

Záhony po sklizni a na zimu chybí kompost? Úrodnost půdy můžete i tak zvýšit. Pomoci může tzv. zelené hnojení, tedy rostliny, které rychle vzejdou a před zimou je zapravíte do půdy.

Záhony nechané ladem snáze vysychají, půda špatně odolává erozi a navíc nevypadají pěkně

Záhony nechané ladem snáze vysychají, půda špatně odolává erozi a navíc nevypadají pěkně

Jako zelené hnojení se hodí zejména rostliny s rychlým a bujným růstem a krátkou vegetační dobou. Vhodné jsou také bobovité rostliny, které díky hlízkovým bakteriím váží vzdušný dusík, který se po jejich zarytí dostává do půdy. Dnes už naštěstí není třeba míchat si vhodně směsi semen doma, ale distributoři nabízejí už hotové směsi přímo pro maloobchod. Máte-li přístup do velkoobchodu, najdete je i tam, neboť zelené hnojení má nezastupitelnou funkci i na polích.

Zemědělci přitom využívají těch samých vlastností jako drobní pěstitelé. V první řadě jde tedy o náhradu za hnůj či kvalitní kompost. Do půdy zapravená rostlinná hmota je potravou pro půdní organismy, které z ní vytvářejí pro další rostliny přijatelné živiny. Kromě toho tyto organismy kypří půdu, čímž také zlepšují její jakost. Zelené hnojení také zvyšuje sorpční kapacitu půdy.

Kromě užitku pro budoucí sezóny přináší zelené hnojení výhody i do konce té stávající. Zarostlý záhon si udržuje příznivé mikroklima, rozhodně příznivější než holá půda. V menší míře se tak odpařuje voda, což dnes představuje vážný zahradnický problém.  Půda je zároveň chráněna proti erozi. Vítr tedy neodnese vrchní suchou a lehkou vrstvu a ta je chráněna i před odnosem vodou v případě prudkých dešťů. Kromě toho bujné rostliny používané jako hnojení přerůstají plevely, které konkurenčně nestačí. Jejich výskyt v příštích sezónách se tak snižuje.

Zasít zelené hnojení lze prakticky ve kterékoli části vegetační sezóny. Pro běžné zahrádkáře je asi nejčastější variantou konec srpna či září, kdy už většina úrody trůní ve sklepích, zavařovacích lahvích nebo žaludcích. Dva až tři měsíce ale stále nehrozí trvalé mrazy, takže hrách, svazenka nebo řepka ještě mohou solidně narůst a připravit nám lepší úrodu pro příští roky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *